İZLE VIDEO İZLEE KLIP İZLEEE DIZI İZLESENE FILM

izle,video izle,vidio izle,vidyo izle,vido izle,vidivodo,tv izle,+18 izle,dizi izle,bedava video izle,bedava,ıhlamurlar altında,sıla,doktorlar,kara duvak,binbirgece,acemicadı,selena,kader,yersiz yurtsuz,yalancı yarim,hatırla sevgili,beleş izle,free video,müzik video,futbol izle, dini video izleMonday, October 29, 2007

Fast Food firmaları alışkanlık yaptırıyor

Fast food firmalarının, ürettikleri yemeklerde aşırı tuz ve yağ kullanarak küçük çocukların "fast food" tüketimi alışkanlıklarını artırmak istediklerini anlatan Prof. Dr. Süleyman Türk, bu şekilde firmaların satışlarını artırmayı amaçladıklarını öne sürdü.


ZAMAN-Tuzun ciddi anlamda bağımlılık oluşturan bir madde olduğuna dikkat çeken Türk, aşırı tuzlu yiyeceklerin dildeki tuz tadını algılayan reseptörlerin çalışmasını engellediğini ve böylece tuzlu ve yağlı yiyeceklere olan isteği artırdığını söyledi.
Bir öğünlük fast food türü yiyeceğin içerdiği tuz miktarının, yetişkinler için tavsiye edilen günlük tuz miktarının 2 katına kadar çıkabildiğini belirten Prof. Dr. Süleyman Türk, yetişkinlerin günde 6 gramdan, 6 yaşından küçük çocukların ise 3 gramdan fazla tuz almasının sağlık açısından risk teşkil ettiğini belirtti.
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Türk, okul çağındaki çocuklarda fast food beslenmenin obeziteye zemin hazırladığını, obez olan çocukların ilerleyen sürede diabet ve hipertansiyon hastalıklarına yakalanmasına neden olduğunu anlattı.
Fast-food tarzı beslenmede kolalı içeceklerin de aşırı tüketiminin çocuklardaki ve gençlerdeki obezi artırdıını söyleyen Prof. Dr. Türk, "Kolada tatlandırıcı olarak kullanılan mısır şurubu diabet ve obezite riskini artırıyor" dedi.
Prof. Dr. Türk "fast food" türü beslenme sisteminin uygun ve hijyenik şartlarda yapılmamasının da enfeksiyon riskini arttırdığını belirtti. Türk, "Fast food türü yiyeceklerin sağlığa bu kadar olumsuz etkileri olduğu her türlü yayın organında anlatılırken tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insanlar ya bu zararların farkına varmayarak ya da umursamamayı tercih ederek fast food alışkanlığını devam ettirmektedir. Maalesef çocuklar, gençler, eğitim kurumlarında bu zararlı ürünleri yaygın olarak tüketiyor. Türkiye Diyabet Vakfı ve Diyabet Yaşam Derneği'nce yapılan, 'Okul Çocuklarında Beslenme Sorunları' araştırmasına göre, İstanbul'daki okul kantinlerinin yüzde 97'sinde salata, yüzde 45'inde süt bulunmazken, buna karşın tamamında kola ve cips satılıyor. Kantinlerde satılan diğer yiyecekler arasında sosisli sandviç, tost, çikolata, hazır kek, şeker ve gazoz gibi içecek ve yiyecekler yer alıyor. Obezite Araştırma Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2025 yılında Türkiye nüfusunun yüzde 40'ı aşırı şişman olacak. Buna fazla kilolular da eklenirse nüfusun yüzde 70'inin şişman olması öngörülüyor" dedi.
Okul kantinlerinde ucuz ve kalitesiz gıda tüketiminin çok yoğun olduğunu belirten Prof. Dr. Türk, özellikle okullarda hazır gıda ve "fast food" türü besinlerin tüketimiyle ilgili kısıtlamalar getirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
CİHAN

Labels: ,

AddThis Feed Button

0 Comments:

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< HomeeXTReMe Tracker